058-2963300
80 jaar vrijheid | Handtekeningen scoren bij bevrijders

80 jaar vrijheid | Handtekeningen scoren bij bevrijders

25 april 2025, 16:00

In aanloop naar de bevrijdingswedstrijd tegen Vitesse delen we meerdere verhalen over de bevrijding van Leeuwarden. Vandaag: het verhaal over het verzamelen van handtekeningen bij de Canadese bevrijders.

Het verzamelen van handtekeningen van bevrijders – vooral Canadese soldaten – was na de bevrijding van steden zoals Leeuwarden een spontaan, haast ritueel moment van verbondenheid tussen de burgers en hun bevrijders.

Kinderen en jongeren, maar ook volwassenen vroegen hen om handtekeningen op elk papiertje dat voorhanden was: schriftjes, servetten, sigarettenpapiertjes, kartonnetjes, zelfs op kledingstukken. Sommigen hielden een soort ‘bevrijders-boekje’ bij, waarin ze handtekeningen verzamelden van de soldaten, vaak met een plaatsnaam, datum of een klein tekstje.

Soms zat er een romantische lading achter het vragen van een handtekening. Sommige jonge vrouwen raakten bevriend of zelfs verliefd op bevrijders. Een handtekening werd dan een aandenken aan een bijzondere ontmoeting.

Deze verhalenserie komt mede tot stand door het Fries Museum, waar nu in het kader van 80 Jaar Vrijheid de grote tentoonstelling ‘IMPACT: De luchtoorlog in Friesland’ te zien is.